ریتینر (نگه‌دارنده) بعد از ارتودنسی: نحوه استفاده، مراقبت و معایب

دسته بندی ها :
ریتینر (نگه‌دارنده) بعد از ارتودنسی: نحوه استفاده، مراقبت و معایب

ریتینر (نگه‌دارنده) برای نگه داشتن دندان‌های شما در موقعیت جدید خود پس از به پایان رسیدن دوره درمان ارتودنسی با بریس استفاده می‌شود. آنها ضروری هستند، زیرا حتی پس از درمان ارتودنسی، دندان‌های شما می‌توانند از موقعیت خود به عنوان بخشی از رشد و یا بخشی از روند پیری جابجا شوند. ریتینرها اطمینان حاصل می‌کنند که دندان‌ها در موقعیت ایده‌آل خود که در طول دوره درمان ارتودنسی حرکت کرده‌اند، باقی می‌مانند.

دلایل استفاده از ریتینر بعد از برداشتن براکت‌ها
5 دلیل اهمیت نگه‌دارنده‌ها عبارتند از:
• تثبیت بایت (دندان های جویدن)
• نگه داشتن فضا برای دندان عقل و دندان‌های جدید
• جلوگیری از برگشت درمان
• هماهنگ کردن استخوان‌ها با لثه
• کمک به دندان‌ها برای حفظ موقعیت خود

انواع نگه‌دارنده‌های ارتودنسی 


به‌طور کلی دو نوع نگه‌دارنده‌های دندانی وجود دارد، متحرک و ثابت. و همان‌طور که از نام آنها برمی‌آید، آنها با توجه به این واقعیت متفاوتند که یک نوع به‌طور دائمی به دندان‌هایتان متصل می‌شود، در حالی‌که دیگری به تنها بر اساس دستورالعمل دندانپزشک شما استفاد می‌شود.

 نگه‌دارنده دائمی ارتودنسی 

اصطلاحات دیگری که برای اشاره به لوازم “دائمی” استفاده می‌شوند، نگه‌دارنده‌های “باند” یا “ثابت” هستند.

ساختمان

ساده‌ترین شکل این نوع ریتینر، حالتی است که نگه‌دارنده از یک رشته سیم جامد یا بافته شده تشکیل می‌شود. سیم به گونه‌ای خم شده است که ریتینر را به‌صورت منفعل در مقابل قسمت عقب (زبان یا طرف سقف دهان) دندان صاف شده قرار می‌دهد. سپس با استفاده از کامپوزیت دندانی (مواد پیوند دندانی استاندارد) در محل خود قرار داده می‌شود.چرا که آنها به‌طور مستقیم به دندان‌های شما متصل می‌شوند. آنها نمی‌توانند برداشته شوند.

نکات مراقبت برای نگه‌دارنده‌های ثابت 

 • مسواک زدن: استفاده از نگه‌دارنده معمولا حداقل دو سال پس از برداشتن بریس‌های ارتودنسی طول می‌کشد، بنابراین مهم است که بدانید چگونه دندان‌های خود را مسواک بزنید. مراقب باشید که مسواک خود را در زاویه مناسبی گرفته و زمان کافی را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که سطح دندان‌های خود را -بخصوص در پشت نگهدارنده ثابت- تمیز می‌کنید. دقیق اما ملایم باشید تا مطمئن شوید از این که آسیبی به سیم فلزی وارد نمی‌شود.
 • استفاده از نخ دندان: استفاده مناسب از نخ دندان می‌تواند کمی با یک نگه‌دارنده متحرک مشکل باشد. استفاده از یک واترپیک (Waterpik)، فلاس تریدر (floss threader) یا یک نخ دندان مخصوص ارتودنسی را برای کمک به تمیز کردن دندان‌هایتان در نظر بگیرید.
 • به دندانپزشک مراجعه کنید: از آنجایی که ممکن است دشواری‌هایی برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها و نگه‌دارنده وجود داشته باشد، ایده خوبی است که ویزیت‌های معمول دندان خود را داشته باشید. این کار به تضمین این که ایجاد پلاک و خطرات التهاب لثه را تحت کنترل نگه می‌دارید، کمک خواهد کرد.
 • اجتناب از خوردن غذاهای آسیب‌زا: اگر شما دارای ارتودنسی سنتی یا بریس‌های فلزی بودید، متوجه می‌شوید که چقدر مهم است که از خوردن مواد غذایی که می‌توانند باعث آسیب شوند، جلوگیری کنید. همین امر برای نگه‌دارنده دائمی شما نیز صادق است.

نحوه نخ دندان کشیدن دندان‌ها با ریتینر ثابت

راه‌های انجام این کار به اندازه کافی ساده هستند. یکی از آن‌ها با استفاده از یک “فلاس تریدر” است. اشکال بسیاری از این دستگاه وجود دارد، اما اساسا مانند نخ و سوزن پلاستیکی کار می‌کند. تریدر با عبور از بین دندان‌ها، نخ را بین دندان‌ها می‌کشد. اگر فاصله بین دندان‌های شما بسیار زیاد باشد، ممکن است بتوانید تنها نخ دندان معمولی خود را در بین دندان‌ها فرو کنید. هنگامی‌که نخ دندان را در موقعیت قرار دادید، به اندازه کافی ساده است متوجه شوید چه اتفاقی می‌افتد و چگونه این کار را انجام دهید. بعد از اینکه بین دو دندان اول را تمیز کردید، متوجه خواهید شد که می‌توانید یک سر نخ دندان را روی لبه یکی از آنها بلند کنید و سپس بین آن دندان و دندان مجاور، جایی که سپس به تمیز کردن ادامه می‌دهید، پایین بیاورید.

مزایای نگه‌دارنده‌های دائمی 

نگه‌دارنده‌های ثابت در برخی از موارد بهتر عمل می‌کنند.

 • نگه‌دارنده ثابت بهتر قادر است دندان‌های پایینی جلوی بیمار (دندان‌های پیشین) را بلافاصله در اولین ماه‌های پس از اتمام درمان ارتودنسی در موقعیت خود نگه دارد
 • با لوازم دائمی، انطباق هرگز موضوع نگران کننده ای نیست. مزیت عمده نگه‌دارنده‌های دائمی این است که نیازی نیست دندانپزشک به همکاری بیمار متکی باشد. برخلاف نگه‌دارنده‌های متحرک که ممکن است در جای مناسب نبوده و یا به سادگی استفاده نشود، لوازم ثابت همیشه در محل مورد نظر برای انجام وظیفه خود هستند.
 • نگه‌دارنده دیده نمی‌شود. یکی دیگر از مزایای نگه‌دارنده‌های دائمی این است که با توجه به موقعیت آنها در پشت دندان‌ها، تشخیص آنها برای دیگران دشوار است.
 • سخنرانی معمولا تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. بر خلاف نگه‌دارنده‌های قابل جابجایی که ممکن است بر صحبت کردن فرد تأثیر بگذارند، وسایل ثابت معمولا روی یک صحبت کردن شخص تاثیری نمی‌گذارند.

معایب 

نگه‌دارنده‌های ثابت تمیز کردن دندان‌ها را دشوار می‌کنند. بزرگترین ضعف نگه‌دارنده‌های دائمی این است که آنها مسواک زدن و به خصوص استفاده از نخ دندان را برای بیمار سخت تر می‌کنند.

ریتینرهای متحرک ارتودنسی 

دو دسته اساسی ریتینرهای قابل جابجایی دندان وجود دارد:

نگهدارنده اسیکس (Essix)

لوازم ارتودنسی سبک اسیکس گاهی اوقات به عنوان ریتینرهای نامرئی نیز نامیده می‌شوند، زیرا آنها با استفاده از پلاستیک شفاف ساخته می‌شوند. این دستگاه‌ها توسط وکیوم فرمینگ (فرم‌دهی با خلاء) ساخته می‌شوند و ساخت آنها نسبتا ساده است. بسیاری از دندانپزشکان آنها را در مطب خود درست می‌کنند:

 • قالب دندان‌های بیمار گرفته شده و تبدیل به یک قالب گچی می‌شود.
 • سپس یک ورق نازک از پلاستیک (حدود 0.030 اینچ، که به ضخامت یک کارت اعتباری است) حرارت داده می‌شود و با استفاده از یک دستگاه خلاء بر روی قالب ریخته می‌شود (بنابراین شکل مورد نیاز برای نگه‌دارنده ایجاد می‌شود).
 • پلاستیک اضافی بریده می‌شود. وسیله نهایی ممکن است تمام دندان‌های بیمار را در قوس (فک بالا یا پایین) و یا فقط برخی از آنها را پوشش دهد.

 نگهدارنده ارتوپدی‌هاولی (Hawley

ریتینرهای‌هاولی دارای یک طراحی هستند که شامل سیم‌ها و گیره‌هایی هستند که در بدنه پلاستیکی نسبتا ضخیمی قرار گرفته‌اند. قسمت پلاستیکی روی سقف دهان بیمار را پوشانده و یا در سمت زبان روی دندان‌های پایینی آنها قرار می‌گیرد. گیره‌ها دندان‌های انتخابی را محکم دربرمی‌گیرند تا نگه‌دارنده به‌طور ایمن در جای خود بنشیند. سیم “کمان” نگه‌دارنده در جلوی دندان‌ها قرار گرفته و هماهنگی آنها را حفظ می‌کند. مهم ترین ویژگی قابل توجه ریتینر هاولی، سیم کمان است که در سراسر قسمت جلویی دندان بیمار قرار می‌گیرد. بدنه پلاستیکی به خوبی پنهان می‌شود. این ریتینر گاهی اوقات با استفاده از پلاستیکی ساخته می‌شود که دارای رنگ‌های پرجاذبه بوده یا به‌صورت شخصی طراحی می‌شود. 

مزایا 

نگه‌دارنده‌های متحرک تمیز کردن دندان‌ها را آسان‌تر می‌کنند. 

معایب 

علاوه بر موارد خاصی که در بالا برای هر یک از انواع دستگاه‌ها مشخص شد، برخی از مسائل عمومی مرتبط با نگه‌دارنده‌های متحرک وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

 • بزرگترین مزیت آنها نیز یک عیب است. همان‌طور که از نام آنها مشخص است، نگه‌دارنده‌های متحرک می‌توانند خارج شوند. شما می‌توانید در هنگام خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و یا در زمان‌هایی که پوشیدن آنها لازم نیست، آنها را درآورید. مشکل این است که این بدان معنی است که آنها می‌توانند گم شده و یا به راحتی پوشیده نشوند (پرشکان این مشکل را “پیروی ضعیف بیمار” می‌نامند). و نگه‌دارنده نمی‌تواند عملکرد مورد نظر خود را انجام دهد، در صورتی که در محل قرار نگرفته باشد.
 • دستگاه‌های متحرک ممکن است باعث ترشح بیش از حد بزاق دهان شوند. گذاشتن هر چیزی در دهان شما ممکن است به تولید بزاق اضافی کمک کند. دلیل این امر این است که برای بدن ما، داشتن چیزی در دهان معمولا نشانه‌ای از این است که غذا در حال آمدن است. بنابراین در پاسخ به پوشیدن نگه‌دارنده، دهان شروع به تولید بزاق اضافی می‌کند که فکر می‌کند برای غذای در راه نیاز است. این برای اکثر مردم مشکل بزرگی نیست. و در طول زمان، بدن شما باید به حالت طبیعی بازگردد، زیرا متوجه می‌شود که بزاق اضافی مورد نیاز نیست.

بهداشت و تمیز کردن ریتینر متحرک

هم ریتینرهای هاولی و هم نگه‌دارنده‌های پلاستیک شفاف می‌توانند برای تمیز کردن روزانه از دهان شما بیرون آورده شوند.برای تمیز کردن نگه‌دارنده‌های هاولی و پلاستیک شفاف، این مراحل را دنبال کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که نگهدارنده خود را به محض اینکه آن را از دهان خود برداشته‌اید و در حالی که هنوز مرطوب است، پاک کنید. این باعث می‌شود که تمیز کردن جرم‌ها قبل از اینکه سخت شوند، ساده‌تر باشد.
 • پس از هر وعده غذایی، ریتینر را با آب ولرم بشویید. این هم یک ایده خوب است که در این زمان نیز دندان‌هایتان را بشویید.
 • برای تمیز کردن عمیق‌تر، آب ولرم را با مایع ظرفشویی ملایم (خمیر دندان ساینده بوده و می‌تواند سطح نگهدارنده را بخراشد) مخلوط کنید. از مسواک نرم یا برس دندانپزشکی استفاده کنید تا به آرام پلاک و سایر جرم‌ها را پاک کنید.
 • در صورت لزوم، از یک چوب پنبه برای رسیدن به عمیق ترین شیارها و نوک‌ ریتینرهای پلاستیکی شفاف استفاده کنید.
 • از دندانپزشک خود در مورد شناور کردن نگه‌دارنده خود در پاک‌کننده ریتینر یا دندان مصنوعی، مانند Efferdent یا Polident، سوال بپرسید. اگر آنها این کار را توصیه می‌کنند، یک لیوان آب ولرم را با یک قرص پاک کننده مخلوط کنید و دستورالعمل‌های بسته‌بندی را برای زمانبندی دنبال کنید.اگر متوجه جرم روی نگهد‌ارنده خود شدید که پاک نمی‌شود، آن را به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود ببرید. محلول‌های ویژه‌ای وجود دارند که می‌توانند جرم‌های سرسخت را از بین ببرند.

مراحل استفاده از یک ریتینر متحرک 

بعضی از ارتودنتیست‌ها ترجیح می‌دهند یک نگه‌دارنده دائمی در پشت دندان شما قرار گیرد. همان‌طور که نام آن حاکی است، ریتینر دائمی شما تنها توسط یک ارتودنتیست می‌تواند برداشته شود. اگر ریتینر شما بیفتد، یا ارتودنتیست شما آن را بردارد، یک نگه‌دارنده متحرک به شما داده می‌شود تا زمانی که در خواب هستید، آن را بپوشید. اکثریت ارتودنتیست‌ها نگه‌دارنده‌های متحرک را که در برنامه تقریبی زمان‌بندی زیر استفاده می‌شود، انتخاب می‌کنند:

 • 3-6 ماه اول: این زمانی است که بافت استخوانی و رباط‌ها در اطراف لبخند جدید شما رشد نکرده است. برای جلوگیری از جابجایی دندان‌ها، شما باید ریتینر را برای 22 ساعت در روز استفاده کنید.
 • 2 سال اول: پس از زمان اولیه استفاده تمام وقت، شما قادر خواهید بود نگه‌دارنده را تنها در زمان خواب استفاده کنید.
 • از سال سوم به بعد: حالا شما می‌توانید نگه‌دارنده‌های خود را کمی کمتر استفاده کنید. گذراندن یک یا دو شب به‌صورت گاه به گاه بدون ریتینر هیچ مسأله‌ای نیست. یک قاعده خوب این است که یک شب در میان از نگه‌دارنده استفاده کنید.

برای چه مدت به نگه‌دارنده نیاز دارم؟ 


طول می‌کشد تا استخوان و تمام بافت‌ها در اطراف دندان‌های شما مجددا سازماندهی شوند و بنابراین لازم است از نگهدارنده‌ها تا زمانی استفاده کنید که جویدن شما تثبیت شود. در ماه اول پس از برداشتن بریس، خطر عود بیماری بسیار زیاد است. عود به معنی این است که ثبات دندان‌ها پس از درمان می‌تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد. اگر بین دندان‌هایتان قبل از درمان فاصله داشته‌اید، دوره استفاده از ریتینر طولانی‌تر خواهد بود. اغلب به همان اندازه‌ای که از بریس استفاده کرده‌اید، باید ریتینر نیز استفاده شود. اگر دندان‌هایتان به موقعیت اصلی خود بازگردند، ممکن است برای اصلاح دوباره آنها نیاز به بریس‌های ثابت داشته باشید.

سوالات رایج


چه کسی به ریتینرهای دائمی نیاز دارد؟ 

نگه‌دارنده‌های دائمی برای بیماران ارتودنسی خاصی استفاده می‌شوند. در حالی‌که آنها دائمی نامیده می‌شوند، مهم است توجه داشته باشیم که در واقع برای همیشه دوام نمی‌آورند. من ترجیح می‌دهم به این موارد به عنوان نگه‌دارنده‌های چسبیده (باندینگ) اشاره کنم. یک نگهدارنده باندینگ با استفاده از یک عامل چسبی دندانی به دندان‌ها چسبانده می‌شود. ما این موارد را در بیمارانی که احتمال بالای ابتلا به عود دارند می‌بینیم. از آنجایی که نگه‌دارنده مستقیما به دندان‌ها متصل است، بیمار مجبور نیست نگران یادآوری برای استفاده از آن باشد. 

بهترین نگهدارنده برای یک فرد بالغ پس از بریس چیست؟ 

این مورد به توصیه‌های ارتودنتیست شما و ترجیحات شما بستگی دارد. بسیاری از بزرگسالان زیبایی نگهدارنده‌های شفاف را ترجیح می‌دهند.

آیا باید در حالی‌که بیمار هستم از نگه‌دارنده استفاده کنم؟

بله، هنگامی‌که بیمار هستید، باید ریتینر را بپوشید. با این حال، تمیز کردن آن به‌طور مناسب فوق‌العاده مهم خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که هر گونه جرمی که ممکن است باقی بماند، از بین می‌رود. آن را به‌طور مرتب مسواک بزنید و آن را در تمیزکننده ریتینر (تمیز کننده دندان مصنوعی کار خواهد کرد) شناور کنید تا اطمینان حاصل کنید هر گونه جرم را از بین می‌برید.

در صورت داشتن ریتینر ثابت از خوردن چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟


 • ذرت بو داده
 • یخ
 • تنقلات کرانچی (ترد) و چسبنده
 • آجیل 

نگه‌دارنده ثابت چه مدت در محل قرار داده می‌شود؟

ریتینرهای متحرک به‌طور معمول به‌ مدت نامحدود باقی می‌مانند. این نوع دستگاه قادر به ارائه خدمات قابل قبول به مدت بیش از 20 سال است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

برچسب ها :

نظرات شما

X
قالب فروشگاهی