مراقبت در حین و بعد از ارتودنسی برای جلوگیری از درد دندان و فک

دسته بندی ها :
مراقبت در حین و بعد از ارتودنسی برای جلوگیری از درد دندان و فک

ارتودنسی یک رشته‌ی تخصصی از شاخه‌ی دندانپزشکی است که عمدتا با دندان‌های نامرتب و فک‌ سر و کار دارد: شامل تشخیص، پیشگیری و اصلاح مشکلات مربوط به نامرتبی دندان و فک است. هنگامی که بریس‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند به هیچ وجه منجر به صدمه نمی‌شوند، پس هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد نصب بریس‌ها وجود ندارد. هنگامی که وایر روی براکت‌های تازه نصب شده قرار می‌گیرد درد یا ناراحتی ملایمی وجود دارد، که ممکن است چند روز تا چند هفته دوام داشته باشد. اکثر بیماران پس از نصب بریس، بسط دهنده‌ها، و پس از قرار گیری وایر و تنظیم وایر، 4 روز تا 1 هفته‌ی اول دچار ناراحتی می‌شوند. 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا لب‌ها و لپ‌ها به بریس‌های نصب شده روی دندان‌ها عادت کنند. با این وجود بازهم ممکن است ناراحتی ملایم تا متوسطی وجود داشته باشد. هر فرد به تدریج به ناراحتی مرتبط با حرکت دندان در درمان ارتودنسی عادت می‌کند. معمولا مصرف مسکن‌های بدون نسخه که برای تسین سر درد مصرف می‌شوند به علاوه‌ی رژیم سخت شستشو با آب نمک می‌توانند برای از بین بردن ناراحتی مورد استفاده قرار گیرند.

راه‌های کاهش درد و رسیدن به نتیجه مطلوب ارتودنسی
مراقبت‌های بعد از ارتودنسی برای داشتن دندان‌های سالم و مرتب عبارت‌اند از:
• مسواک زدن
• استفاده از مسواک بین دندانی
• به صورت روزانه نخ دندان کشیدن
• استفاده از شوینده‌ی دهان استفاده
• از دندان پزشک خود در مورد خمیر دندان سوال کنید.
• دندان‌ها را مرتبا با آب بشویید.
• حتما برای معاینه‌ی دندانپزشکی به پزشک مراجعه کنید.
• در هنگام ورزش کردن از محافظ دهان استفاده کنید.

هفته اول بعد از ارتودنسی


روز اول

چسب مورد استفاده برای چسباندن بریس‌ها به دندان‌ها در ابتدا بلافاصله سفت می‌شود اما با این وجود 24 ساعت طول می‌کشد تا کامل سفت شود. بعد از نصب بریس و خارج شدن از مطب دندانپزشک هر زمان که بخواهید می‌توانید بخورید. تا زمانی که به خوردن با بریس‌ها عادت کنید، متوجه می‌شوید که باید رژیم غذایی شامل غذاهای نرم را دنبال کنید.

بریس‌ها شبیه چه هستند؟

تا زمانی که به بریس‌ها عادت کنید ممکن است در طول روزهای اول لب‌هایتان احساس پری داشته باشند. این احساس از بین خواهد رفت. اگر چه براکت‌ها گرد و صاف هستند، ممکن است استفاده از مقدار کمی موم ارتودنسی اطراف براکت به صاف و صیقلی کردن سطح براکت کمک کند. احتمالا چند ساعت اول پس از نصب بریس‌ها کمی احساس ناراحتی خواهید داشت. بعضی از دندان‌ها، معمولا دندان‌های جلو، ممکن است نسبت به فشار حساس باشند. گاهی اوقات، بیماران گزارش می‌دهند که هیچگونه ناراحتی احساس نمی‌کنند، اما در طول هشت ساعت اول کمی احساس درد دارند و این درد باید ظرف چند روز کاهش یابد. با این حال، تشخیص زمان دقیقی که ناراحتی متوقف می‌شود، قابل پیش‌بینی نیست و از بیمار به بیمار متفاوت است. ممکن است بخواهید داروهای مسکن بدون نسخه را که اصولا برای ناراحتی‌های دیگر از جمله سر درد مصرف می‌شوند استفاده کنید. برای حداکثر اثربخشی، بهتر است قبل از شروع ناراحتی دارو مصرف شود.

قبل از خروج از مطب دندانپزشک

چندین اقدامات معمول قبل از خروج از مطب دندان پزشک وجود دارد که باید انجام دهید. این اقدامات، ناراحتی مربوط به تحریک ناشی از بریس‌ها را به حداقل می‌رسانند و پاسخ مطلوب به درمان را تضمین می‌کنند. لطفا هر بار که به مطب مراجعه می‌کنید این اقدامات را انجام دهید.

 • با استفاده از انگشت و زبان خود، چک کنید که انتهای سیم‌های ارتودنسی بیرون‌ نزده باشند، چرا که در این صورت ممکن است باعث خراش دادن و تحریک لپ و زبان شوند.
 • مطمئن شوید که به درستی متوجه شدید باید تا جلسه‌ی معاینه‌ی بعدی چه کارهایی انجام دهید. این می‌تواند شامل استفاده از کش‌ها آنگونه که دستور داده شده است، تنظیم بسط دهنده، یا پیروی از دستورالعمل‌های بهداشتی یا رژیم خاص باشد.
 • مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی موم دندانی، ابزارهای تمیز کننده خاص، نوارهای الاستیکی و یا سایر مواد مربوطه که ممکن است بین جلسات معاینه نیاز داشته باشید، دارید.
 • همیشه قبل از اینکه مطب را ترک کنید، جلسه‌ی بعدی را هماهنگ کنید. منتظر بودن 1 تا 2 هفته پس از جلسه‌ی درمان ،قبل از برنامه‌ریزی برای جلسه‌ی بعدی، روند برنامه‌ریزی را دشوار می‌کند، زیرا جلسات درمانی به مدت چهار تا شش هفته رزرو می‌شوند. به تعویق انداختن جلسات درمان یکی از علل رایجی است که باعث طولانی شدن مدت زمان درمان می‌شود.
 • مطمئن شوید که جواب تمام سوال‌هایتان در مورد درمان را گرفته‌اید.

روز دوم و سوم

هنوز هم ممکن است به دلیل جابجایی دندان‌ها و عادت نداشتن به فشار ناشی از بریس‌ها کمی ناراحتی داشته باشید، اما نگران نباشید. این بدان معنی است که درمان موثر بوده است. برای به حداقل رساندن ناراحتی ایجاد شده توسط وایر در لب و لپ از موم استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از مسکن ادویل یا ایبوبروفن برای کاهش ناراحتی خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های نوشته شده روی جعبه‌ی قرص برای دوز مصرفی را رعایت کنید. یکی دیگر از گزینه‌ها برای تسکین دهان شستن آن با آب نمک است.

روز پنجم

تقریبا 1 هفته است که بریس‌ها را روی دندان‌هایتان نصب کرده‌اید و در این مرحله، باید ناراحتی خیلی جزئی داشته باشید، البته در صورتی که ناراحتی وجود داشته باشد. در این زمان باید عادت کرده باشید که با وجود بریس‌ها روی دندان‌هایتان خوب حرف بزنید و غذا بخورید. در حالی که خوردن غذاهای سخت ممکن است هنوز کمی دشوار باشد، شما باید بتوانید یک رژیم غذایی معمول را از سر بگیرید، اما همچنان باید از خوردن غذاهای خاص مانند یخ یا آجیل اجتناب کنید.

رعایت بهداشت دهان 


نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 

این 6 مرحله را دنبال کنید و لبخندی زیبایی و سالم به دست آورید. به یاد داشته باشید از خمیر دندان حاوی فلوراید و یک مسواک با موی نرم استفاده کنید.

 • از جایی که روکش دندان با سطح لثه برخورد می‌کند شروع به مسواک زدن کنید. مسواک را جوری نگه دارید که موهای مسواک با خط لثه در زاویه 45 درجه باشند و مسواک در حرکت دایره‌وار باشد و از طرفی به طرف دیگر در دهان مسواک را حرکت دهید. برای مسواک زدن هر دندان حدود 10 ثانیه باید وقت بگذارید. بهتر است یک روال منظم برای مسواک زدن داشته باشید، به عنوان مثال از بالا سمت راست دهان شروع کنید، و در سمت چپ قسمت پایین تمام کنید.
 • براکت‌های روی دندان‌هایتان را یکی یکی بشویید. در حدود 10 ثانیه هر براکت را در حرکت دایره‌وار مسواک بزنید تا زمانی که تمام دندان‌ها تمیز شوند.
 • زیر آرچ وایر را تمیز کنید. مسواک را کمی کج کنید تا موهای مسواک بتوانند در ناحیه بین بریس‌ها قرار بگیرند.
 • سطح جویدن در تمام دندان‌ها را مسواک بزنید.
 • سطوح داخلی تمام دندان‌ها را مسواک بزنید.
 • دهان را بشویید و در آینه دندان‌ها را بررسی کنید. بریس‌ها و دندان‌ها باید تمیز و براق باشند.

مراقبت‌های اضافه برای سلامت دهان

علاوه بر مسواک زدن رعایت موارد زیر برای کاهش عوارض ارتودنسی و آسیب دیدن دندان‌ها ضروری است:

قرص‌‌های آشكارساز

 

قرص‌‌های آشكارساز یک محصول عالی برای کمک به حذف پلاک دندان هستند.

مسواک‌های بین دندانی

 

مسواک‌های بین دندانی، مسواک‌های کوچک استوانه‌ای هستند که برای تمیز کردن فضاهای بین دندان‌ها و بریس‌ها طراحی شده‌اند. این مسواک‌ها دارای موهای جنبی هستند که به سرعت پلاک‌ موجود در نواحی کوچک بین بریس‌ها و آرچ وایر که دسترسی به آنها امکان‌پذیر نیست را از بین می‌برند.

نخ دندان

 

نخ دندان کشیدن برای سلامت بافت لثه و دندان ضروری است. ما می‌دانیم که نخ دندان کشیدن با وجود بریس روی دندان‌ها کار سختی است، بنابراین هنگام عصر که وقت بیشتری دارید نخ دندان بکشید. استفاده از وسایل کمکی همچون نخ دندان مخصوص برای بریس نیز می‌تواند مفید باشد.

شوینده دهان

 

شوینده دهان (دهانشویه) یک محلول مایع است که در اطراف دهان، دندان، لثه و زبان، برای بهبود بهداشت دهان و دندان، کاهش ناراحتی دهان، ایجاد رطوبت در بافت‌های دهان و یا کمک به بوی بد دهان می‌چرخانید. به منظور دستیابی به بهترین نتایج، از شوینده دهان به صورت روزانه استفاده کنید (ترجیحا بعد از اینکه دندان‌هایتان را در شب مسواک زدید).

بعد از اتمام درمان ارتودنسی


بعد از اتمام درمان ارتودنسی

حفظ و نگهداری یک مرحله‌ی حیاتی است که معمولا شامل استفاده از یک دستگاه ارتودنسی به نام ریتینر یا نگهدارنده می‌باشد. چند نوع نگهدارنده وجود دارد که همه آنها به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.

3 نوع ریتینر

سه نوع اصلی از ریتینر امروزه در دسترس است، هر کدام در شرایط خاص بهترین تاثیر را دارند.

 • رایج‌ترین نوع ریتینر، هالی نامیده می‌شود، قطعه‌ای نازک و به شکل زبان ساخته شده از آکریلیک است که در دهان جفت می‌شود و سیم آن دندان‌های شما را در موقعیت نگه می‌دارد. ریتینر هالی ساده و بادوام است و به راحتی برداشته می‌شود. حتی می‌توانید با انتخاب رنگ و طرح‌های مختلف برای آرچ پلاستیکی آن را شخصی کنید. همچنین می‌توان آن را برای اصلاح حرکات جزئی دندان دستکاری و تنظیم کرد.
 • یکی دیگر از سبک‌های محبوب ریتینر، نوع تراز کننده شفاف است که شبیه سیستم تری اینویزیلاین می‌باشد. این نگهدارنده‌های سفارشی از پلاستیک نازک و شفاف ساخته شده‌اند که برای قرار گرفتن به طور دقیق روی دندان‌ها طراحی شده است. مزیت اصلی آنها این است که نامرئی هستند، بدون سیم قابل مشاهده. این ریتینرها نیز به راحتی برداشته می‌شوند اما دوامشان کمتر از ریتینرهای هالی است. آنها برای بیماران با شرایط خاص مانند دندان قروچه توصیه نمی‌شوند.
 • در نهایت، نگهدارنده‌های ثابت ممکن است برای بعضی افراد، به ویژه در دندان‌های جلویی پایین، یک گزینه باشند. همانطور که از نام آنها مشخص است، آنها قابل جابجایی و متحرک نیستند، اما قابل مشاهده هم نیستند. مانند بریس‌های لینگوال، این سیستم از یک سیم استفاده می‌کند که در داخل دندان سمت زبان است متصل می‌باشد. این ریتینر ممکن است برای چند ماه یا بیشتر استفاده شود. این نوع ریتینر گاهی اوقات، زمانی که خطر بزرگ بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی وجود دارد، توصیه می‌شود.

دوره‌ی عادت کردن

پس از یک زمان کوتاه، اکثر افراد به خوبی به استفاده از ریتینر عادت می‌کنند. برخی ممکن است متوجه شوند که پس از اولین روزهای استفاده از هر نوع ریتینر، به مدت 1 روز یا بیشتر بزاق بیش از حد تولید می‌کنند، که یک واکنش طبیعی به یک جسم خارجی در دهان است. همچنین ممکن است در ابتدا صحبت کردن برایتان دشوارتر باشد، اما این مشکل به زودی برطرف می‌شود. البته، ریتینرهای متحرک همیشه باید موقع خوردن یا مسواک زدن از روی دندان‌ها برداشته شوند، که این تغییر بزرگی نسبت به بریس‌ها است! در ابتدا احتمالا به شما گفته می‌شود که هروز 24 ساعته از ریتینر استفاده کنید. دوره‌ی استفاده از ریتینر معمولا چند ماه تا چند سال است. بعدا، آن را فقط در شب استفاده می‌کنید. در نهایت، احتمالا باید آن را فقط چند شب در هفته استفاده کنید.

حفظ و نگهداری از ریتینر

برای تمیز و بدون جرم نگه داشتن ریتینر، تمام ریتینرها باید به درستی تمیز شوند. یک ریتینر نوع هالی را می‌توان به آرامی با مسواک معمولی مسواک زد، اما مسواک ممکن است انواع تراز کننده‌های شفاف را پر از خش‌ کند. پاک کننده‌های دندان مصنوعی، به شکل پودر یا قرص، و همچنین پاک کننده‌های مخصوص ریتینر می‌توانند برای تمیز کردن اکثر ریتینرهای متحرک استفاده شوند. ریتینرهای ثابت با مسواک زدن و نخ دندان تمیز می‌شوند. یک نخ دندان یا یک مسواک بین دندانی نیز می‌تواند در صورت نیاز، یک ابزار تمیز کننده مفید باشد. به یاد داشته باشید همیشه نگهدارنده را در جعبه خود نگهداری و حمل کنید. بسیاری افراد نگهدارنده شان را در یک دستمال می‌گذارند و تصادفا آن را دور انداخته یا می‌شکنند. نگهدارنده را با شستن با آب داغ یا گذاشتن روی بخاری در معرض گرمای شدید قرار ندهید. گرمای زیاد موجب تاب برداشتن و غیر قابل استفاده شدن نگهدارنده می‌شود. با مراقبت مناسب و استفاده بجا و درست، ریتینر می‌تواند به شما در دستیابی به یک لبخند دائمی و سالم کمک کند.

سوالات رایج


زمانی که بریس روی دندان‌هایتان نصب می‌کنید باید رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید؟

بله، تا حدودی. چسبی که برای نگه داشتن بریس‌ها روی دندان‌های شما استفاده می‌کنیم برای محکم بودن است اما دائمی نیست، زیرا در انتهای درمان باید بریس‌ها از روی دندان‌ها برداشته شوند. بنابراین ممکن است غذاهای سفت باعث کنده شدن بریس‌ها شوند. از این رو از خوردن خوراکی‌های خیلی سفت مانند آجیل یا غذاهای چسبنده مانند اسمارتیز و کارامل خودداری کنید. اساسا باید از خوردن هر چیزی که سفت‌تر از قسمت سفت خمیر پیتزا است پرهیز کنید. خوردن غذاهایی مانند هویج و سیب ایرادی ندارد اما باید آنها را به قطعات کوچکتری ببرید یا بپزید تا نرم‌تر شوند.

در صورت خونریزی لثه باید چه کار کنم؟

هنگام مسواک زدن به خط لثه توجه بیشتری کنید، چرا که این ناحیه اغلب نادیده گرفته می‌شود. اگر مواد غذایی در امتداد خط لثه انباشته شوند، لثه‌ها حساس و متورم می‌شوند، که ممکن است منجر به خونریزی لثه شود. این نشانه دهنده‌ی این است که به درستی از دندان‌ها و لثه‌هایتان مراقبت نکرده‌اید. لثه‌های متورم و خونریزی در لثه‌ها ممکن است ناراحت کننده باشد اما با مراقبت منظم دهان و دندان این مشکل بهبود می‌یابد.

اگر بریس‌ها باعث ایجاد نقاط زخم در دهان شدند چه؟

نقاط زخم قسمت طبیعی از فرآیند ارتودنسی با بریس‌ها هستند. برای پوشاندن بریس یا وایری که باعث ایجاد نقاط زخم می‌شود از موم استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود به منظور تسکین درد 2 بار در روز دهانتان را با آب نمک گرم بشویید. در صورتی که نقاط زخم در طی 2 تا 3 روز از بین نرفتند یا بدتر شدند با پزشک تماس بگیرید.

آیا بریس‌ها مانع از فعالیت‌های مدرسه‌ مانند ورزش کردن، بازی کردن یا آواز خواندن می‌شوند؟

بازی کردن یا انجام یک ورزش برخوردی ممکن است زمانی که تازه بریس‌ها را نصب کرده‌اید نیاز به کمی احتیاط داشته باشند، اما داشتن بریس مانع از انجام هیچگونه فعالیتی در مدرسه نمی‌شود. اگر ورزش برخوردی انجام می‌دهید، توصیه می‌شود به منظور محافظت از بریس‌ها از محافظ ارتودنسی استفاده کنید.

چه مدت باید بریس‌ها روی دندان‌هایم باشند؟

زمان درمان به نیازهای خاص ارتودنسی در هر بیمار بستگی دارد. به طور کلی، مدت درمان از 6 تا 30 ماه طول می‌کشد و بر اساس پیچیدگی‌های درمان فردی، نیازها، و اهداف شخصی درمان متفاوت است.

می‌توانم آدامس بجوم؟ آدامس بدون قند چه؟

اگر از جویدن هر نوع آدامس پرهیز کنید بهتر است. آدامس چسبنده است و می‌تواند به بریس‌ها بچسبد، که ممکن است باعث شل شدن آنها و طولانی شدن درمان ارتودنسی شود.

آیا بریس‌ها باعث لک شدن دندان‌ها می‌شوند؟

اگر به درستی از آنها مراقبت کنید نه. زمانی که بهداشت را رعایت نکنید و به درستی از دندان‌ها مراقبت نکنید پس از برداشتن بریس‌ها متوجه می‌شوید که دندان‌هایتان لک شده‌اند.

اگر بریس شکسته یا شل شود باید چه کار کنم؟

اگر بریس‌ها بشکنند، شل شوند یا از روی دندان جدا شوند باید با پزشک تماس بگیرید. پزشک می‌تواند قبل از آسیب رسیدن به دندان‌ها برای شما یک قرار ملاقات ترتیب دهد و مشکل به وجود آمده را اصلاح کند.

آیا باید دندان بکشم؟

اگر دندان‌هایتان به شدت نامرتب و شلوغ هستند (به این دلیل که دهان شما به قدری کوچک است که نمی‌تواند تمام دندان‌ها را به درستی در خود جای دهد و در واقع فضای کافی برای صاف و مرتب قرار گرفتن دندان‌ها در دهان وجود ندارد، یا اگر دندان‌های گیر کرده دارید (دندان‌هایی که در خط لثه زیر دندان‌های دیگر گیر کرده‌اند) ممکن است کشیدن ضروری باشد. در مورد بیماران جوانتر، با درمان اولیه ممکن است نیازی به کشیدن دندان نباشد.

پس از نصب بریس‌ها چه زمانی می‌توانم متوجه تغییر در دندان‌هایم شوم؟

اکثر افراد در مدت 2 تا 6 هفته پس از نصب بریس و شروع درمان متوجه تغییرات در دندان‌هایشان می‌شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

برچسب ها :

نظرات شما

X
قالب فروشگاهی